Odchudzanie z trenerem,
Dieta, treningi, suplementacja

z moim wsparciem zrealizujesz Swoje Cele!

Trening funkcjonalny - część pierwsza

Trening funkcjonalny jako szeroko rozumiany rodzaj aktywności i sprawności fizycznej.

Treningiem funkcjonalnym możemy nazwać każdą aktywność fizyczna, której efektem jest szeroko rozumiana sprawność. Jest to klasyfikacja ćwiczeń potrzebnych do wykonywania codziennych czynności, wskazana przede wszystkim dla osób, u których występuje nieprawidłowa technika wykonywania ruchu, wyraźna nieprawidłowa postawa, dysbalans mięśniowy (zaburzony wzorzec ruchowy), a także dla osób początkujących w celu stworzenia tzw. bazy pod przyszłe cele i dla osób po kontuzjach i urazach, powracających do sprawności. Przyglądając się tym założeniom zauważmy wyraźnie, że jest to forma ruchu przeznaczona dla wszystkich osób, bez względu na wiek, stan zdrowia i stopień aktywności fizycznej. Największym atutem tej formy treningu to brak przeciwwskazań do jej wykonywania. Ta forma ruchu ma swoje korzenie w czasach historycznych, a we współczesnym świecie podstawy w rehabilitacji i metodach naukowych. Na czym polega wiec fenomen tego rodzaju ćwiczeń? Nie wykorzystuje się tu jednej płaszczyzny i wyizolowanej pracy mięśni.

Ideą treningu funkcjonalnego jest wykorzystanie w treningach ruchów wykonywanych podczas codziennych czynności i prac...

Gdybyśmy mieli prześledzić historie ludzkości, wyraźnie widać, że pierwowzór treningu funkcjonalnego istniał już wiele tysięcy lat wcześniej: pchanie, toczenie, unoszenie rąk. Środowisko zewnętrzne dostarczało nam wiele bodźców, które odbieramy za pomocą zmysłów. Ruchy powielane poprzez epoki dopiero obecnie uzyskały swoja nazwę i zostały ostatecznie zdefiniowane…

{gallery}f1{/gallery}

Trening funkcjonalny znalazł swoje miejsce w takich zawodach jak trener personalny czy fizjoterapeuta oraz wśród sportowców. Niestety nie do końca jest on doceniany i rozpowszechniany.

Przyjrzyjmy się trzem torom pojęcia treningu funkcjonalnego:

   fizjoterapia

   sport

   osoba o przeciętnej lub małej aktywności ruchowej

Rehabilitacja jako pierwsza zaczęła stosować jego główne założenia. Przed rokiem 1950 (w erze „polio”- nazwa związana z choroba panująca w latach 1920-1960) skoncentrowano się na pracy danego mięśnia u osób po udarach, ich usprawnianiu i przywróceniu podstawowych czynności ruchowych. Współpracy mózgu i mięśni. Udowodniono, że tylko ciągłe powtarzanie pewnych czynności daje najlepsze rezultaty w rekonwalescencji.

Udowodniono, że tylko ciągłe powtarzanie pewnych czynności daje najlepsze rezultaty w rekonwalescencji.

Około 1974 roku przeprowadzono badania, w wyniku których stworzono pierwszy Total Gym. Ówcześnie trenujący "body builder" Tom Campanaro przy udziale swoich współpracowników rozpowszechnił to urządzenie. Dawało ono możliwość naśladowania ruchów ciała w ciągu codziennej aktywności, z lub przeciwko grawitacji. Sprzęt został tak skonstruowany, aby angażować jednocześnie kilka grup mięśniowych działających na różnych poziomach oporu. Ta prosta koncepcja urządzenia okazała się bardzo pomocna przy torowaniu kluczowych pojeć: siła, wytrzymałość, postawa ciała. Do Europy system ten dotarł pod nazwa GRAVITY w latach 90. I to właśnie w rehabilitacji zaczęto najszerzej stosować to urządzenie. Nie zabiera wiele miejsca, a daje sporo możliwości. I co najciekawsze urządzenie to powoli zaczyna pokazywać się w klubach fitness. Sama osobiście na Łódzkiej konwencji miałam okazje zobaczyć i poćwiczyć na tym urządzeniu.

{gallery}f2{/gallery}

Nic wiec dziwnego, że trening funkcjonalny w sporcie stał się bardzo popularnym sloganem, a co za tym idzie zaczęto tworzyć skuteczne narzędzia i pomoce w celu poprawy najistotniejszych cech atletycznych zawodników oraz kreowanie odpowiednich dla danych dyscyplin sportowych programów treningowych. Funkcjonalne podejście do planowania treningu powinno także uwzględniać charakterystyczne dla danej dyscypliny sportowej przeciążenia i przeciwdziałać im. Pracujący w koncepcji takiego treningu trenerzy przestają być zwykłymi rzemieślnikami od budowania masy mięśniowej, a stają się doświadczonymi specjalistami ruchu.

A co z treningiem funkcjonalnym u osób oddanych siedzącej lub stojącej pracy zawodowej? 

Kliknij ikonkę i zadaj pytanie:

Masz do mnie pytania? 

Wypełnij formularz - odpowiem najszybciej jak to możliwe :)

Przedstaw się: *
Email *
Wiadomość: * UWAGA - proszę nie wpisywać w to pole linków (http://, www.) gdyż takie wiadomości są od razu odrzucane!

Zapoznałam/em się z Polityką Prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie.

*Uwaga - żeby formularz mógł zostać przesłany należy zaznaczyć powyższą zgodę na przetworzenie danych!

Wasze ulubione:

Ile kosztuje trener osobisty?

Ile kosztuje trener osobisty

Etapy współpracy

Etapy współpracy

Odchudzanie przed ślubem

Odchudzanie przed ślubem

Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Moje certyfikaty

Moje certyfikaty

Trening na próbę

Trening na próbę

Tagi