Kettlebells - najczęściej popełniane błędy

W poprzednim artykule opisującym w ogólnym zarysie trening kettlebells obiecałam napisać parę słów o podstawowych błędach popełnianych w tym systemie, jak również opis podstawowych ruchów oraz nieco bardziej szczegółowo (i naukowo) o korzyściach płynących z ćwiczeń z ketlami i ich wpływie na organizm.


Wszystkie artykuły pojawią się w najbliższych dniach - na pierwszy ogień idą najczęściej popełniane błędy przez początkujących entuzjastów kettlebells. Zapraszam do lektury:)


Ćwicząc bez odpowiedniego przygotowania nie tylko możemy rozczarować się efektami ale także – a może przede wszystkim – narażamy się na przykre kontuzje… Błędy jakie najczęściej popełniają początkujący to:


 • Zbyt lekkie kettle – minimalna waga ciężarka od jakiego powinno się zaczynać skuteczny trening to 8kg
 • Siłowe podchodzenie do treningu – w treningu z ketlami liczy się technika, siła bierze się choćby z odpowiedniej pracy bioder.
 • Wykorzystywanie wyłącznie siły rąk do ćwiczeń kettlebells to zwyczajne marnowanie potencjału tej metody! Wypychanie bioder w dół - i jednocześnie kolan do przodu – zmienia nam ćwiczenie typu swing w zwykłe… przysiady
 • Zbyt szybkie przechodzenie osób początkujących do trudniejszych ćwiczeń. Techniki typu „tureckie wstawanie” należy należy stosować po opanowaniu ruchów podstawowych!
 • Zbyt duża ilość powtórzeń – forsowny trening nie prowadzi do lepszych/szybszych rezultatów!
 • Wygięte plecy podczas ćwiczeń – jeden z najczęstszych błędów to garbienie się podczas wykonywania skłonów jak i wygięcie pleców do tyłu podczas wyprostu i „wyrzucenia” ketla w górę. Plecy powinny być zawsze wyprostowane!
 • Nieprawidłowa praca nadgarstka – zwłaszcza przy zaawansowanych ćwiczeniach może prowadzić do kontuzji
 • Stawanie w zbyt szerokim rozkroku
 • Zbyt mocne trzymanie ketla – niebezpieczeństwo kontuzji nadgarstka
 • Nieodpowiednie obuwie do treningu – wydaje się że to drobiazg ale wiele kontuzji bierze się stąd, że ćwiczący zakładają np. buty do biegania przy treningu kettlebells, w którym fundamentalna jest stabilna postawa. Należy używać lekkiego obuwia o płaskiej podeszwie lub trenować… boso
 • Skupianie się na ilości powtórzeń zamiast ich jakości. Osoby początkujące często oglądając zawody w kettlebells przyjmują taką właśnie zasadę… Najpierw należy opanować odpowiednią technikę!
Kliknij ikonkę i zadaj pytanie:

Masz do mnie pytania? 

Wypełnij formularz - odpowiem najszybciej jak to możliwe :)

Zapoznałam/em się z Polityką Prywatności i wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu udzielenia odpowiedzi na zadane w formularzu kontaktowym pytanie.

*Uwaga - żeby formularz mógł zostać przesłany należy zaznaczyć powyższą zgodę na przetworzenie danych!

Skomentuj: